مهاجرت
چه خبر ؟

پیش درآمدی بر مهاجرت

شاید هیچ تصمیمی به اندازه مهاجرت زندگی هر فردی را تغییر ندهد

تقریبا کسی نیست که این روز ها با معنا و مفهوم مهاجرت غریبه باشد. اگر دانشجو هم باشی، حداقل یک بار این موضوع از فکرت رد شده است. حداقل در اطراف من، نزدیک به ۵۰ درصد دوستانم مهاجرت کرده اند. راستش را بخواهی خودم هم کم تحقیق نکردم و روش های مهاجرت کشور های مختلف رو در پست های بعدی به اشتراک می گذارم تا حداقل اگر کسی فکر رفتن داشته باشد، بتواند از نکته هایی که در طی این سال ها جمع کرده ام استفاده کند.

برگردیم به پیش درآمدی که قرار هست اینجا در موردش صحبت کنیم.

پیش نوشت: مطلبی که در ادامه نوشتم به صورت خطاب به خودم هست تا متن روان تر بشود.

مهاجرت (Immigration)

جدای از بحث درستی یا غلطی این فرآیند که با توجه به اعتقادات مذهبی، سیاسی، ملی و اجتماعی افراد متفاوت هست، اول از همه باید معنی و مفهوم مهاجرت رو درک کنیم.

مهاجرت

مهاجرت به معنای جابه جایی مردم از مکانی به مکانی دیگر برای کار یا زندگی است. مردم معمولاً به دلیل دور شدن از شرایط یا عوامل نامساعد دورکننده ای مانند فقر، بیماری، مسائل سیاسی، کمبود غذا، بلایای طبیعی، جنگ، بیکاری و کمبود امنیت مهاجرت می کنند. دلیل دوم می تواند شرایط و عوامل مساعد جذب کنندهٔ مقصد مهاجرت مانند امکانات بهداشتی بیشتر، آموزش بهتر، درآمد بیشتر، مسکن بهتر و آزادی های سیاسی بهتر باشد

دانشنامه عمومی

We the people of this continent are not afraid of foreigners; because many of us were once foreigners Pope Francis

در لغت نامه دهخدا هم مهاجرت، ترک کردن دوستان و خویشان و خارج شدن از نزد ایشان یا فرار از ولایتی به ولایت دیگر از ظلم و تعدی تعریف شده است. (لینک)

جدای از بحث نحوه مهاجرت که بحث امروزم نیست، با اکثر بچه هایی که رفتند در مورد نحوه تجربه مهاجرت، دستاورد ها و پشیمانی هایشان صحبت کردم و اکثرا یادداشت کردم که چه چیز هایی برایشان مهم بوده یا بعدا مهم شده که در موردش صحبت می کنم؛ بلکه کمکی به افرادی باشد که در حال مهاجرت هستند یا تصمیم به مهاجرت دارند.

تصمیم (Decision)

مهاجرت

مطلبی که خیلی زیاد در نوشته هایم به آن اشاره شده بود تصمیم گیری بود. حتی یکی از دوستانم، یک ساعت قبل از پرواز تا آستانه عوض کردن تصمیمش پیش رفته بود.

قبل از هر تصمیمی باید مدتی فکر کرد. وقتی هم که بحث عوض شدن کل محیط پیرامون هست، شاید حداقل یک تا دو ماه وقت نیاز باشد. شرایطی که پیش می آید هم دخیل هستند؛ مخصوصا اگر پدر، مادر و برادر/خواهر نتوانند همراه با بقیه مهاجرت کنند.

سعی کن قبل از فکر کردن به مهاجرت و اجرای آن، کار های زیر رو برای چند ماه اجرا کنی.

 • مدتی خانه ای اجاره کن و تنها زندگی کن.
 • ارتباط با خانواده و دوستان را تا حدودی به تماس های تصویری محدود کن.
 • کار های روزمره خودت را از جمله غذا درست کردن، لباس شستن و … را خودت انجام بده.
 • صرفا از وسایل نقلیه عمومی استفاده کن (هر چند قابل مقایسه با سایر کشور ها نیست)
 • کار های اداری را با هر مشقت و مشکلاتی که دارد صرفا خودت انجام بده.
 • از دوستانی که به کشور مقصدت مهاجرت کردند مشورت بگیر.
 • به حرف های شرکت های مهاجرتی آنچنان اعتماد نکن.

اگر از پس این کار ها بر آمدی، تبریک می گویم احتمالا در کشور مقصدت به مشکلات سختی نخواهی خورد ولی اگر هم نتوانستی این کار ها را به سرانجام برسانی، نگران نباش کم کم یاد می گیری.


معادل سازی مدارک تحصیلی

مهاجرت

شاید مهم ترین رکن مهاجرت قبول داشتن تحصیلات شما در کشور مقصد باشد. بنا بر رشته ای که تحصیل کرده ای، فرآیند معادل سازی متفاوت هست. به عنوان مثال رشته پزشکی که خودم از آن اطلاع دارم، مدرک پزشکی عمومی در همه کشور ها قابل قبول هست؛ هرچند باید در چند امتحان شرکت کنی و نمره قبولی را کسب کنی (در پست های آینده در این مورد و کشور های مختلف می نویسم)

در زمینه تخصص بعضی از کشور ها، کلا مدرک تخصص ایران را قبول ندارند و صرفا بعد از گذراندن امتحانات معادل سازی پزشکی عمومی می توانی از اول به عنوان رزیدنت آن رشته شروع به تحصیل کنی و تنها تخصصی که خوانده بودی شاید به عنوان امتیاز مثبتی برای قبول شدن در این رشته استفاده بشود.

هرچند مدرک تخصص پزشکی در کشور استرالیا می تواند کاملا قبول شود یا با گذراندن برخی واحد ها، مدرک معتبر می شود. هم چنین ممکن است به کل مدرک تحصیل تخصص رد شود!

به هیچ عنوان در این زمینه به موسسه های مهاجرتی اعتماد نکن

حتما قبل از مشورت با موسسه های مهاجرتی خودت به انگلیسی سرچ کن و از راه و روش اپلای کردن یا معادل سازی مدرک اطمینان حاصل کن. موسسه های مهاجرتی در این زمینه بسیار ضعیف هستند ودر این زمینه هم تعهدی به شما نمی دهند.


درآمد (Income)

مهاجرت

اولین موردی که برای هر فردی بعد از مهاجرت مهم هست، درآمدی هست که در ازای کاری که انجام می دهد دریافت می کند. نکته جالبی که در اکثر صحبت هایی که با دوستانم داشتم، این بود که بعد از مهاجرت این موضوع جز آخرین مواردی بود که بهش فکر کردند. پس قبل از اقدام برای کشور خاصی موارد دیگری که می نویسم را حتما مد نظر داشته باش و در مورد آنها تحقیق کن.

درآمد یا حقوق در اکثر کشور ها به صورت قرارداد سالانه هست که البته قبل از کسر مالیات هست و می توانی با یک سرچ ساده در گوگل درآمد یک ساله اکثر رشته ها رو به دست بیاوری. به عنوان مثال سایت Salary درآمد مشاغل مختلف در آمریکا را ذکر کرده که می توانی چک کنی. نکته دیگر بازار کار شغل هست و از طریق سایت های جست و جوی کار دنبال کار مرتبط با رشته خودت بگرد و ببین چقدر فرصت شغلی وجود دارد.

همچنین هیچ وقت درآمد کشور های مختلف رو به ریال تبدیل نکن! شاید درآمدی که در کشور A به ریال کسب می کنی از درآمدی که در کشور B کسب می کنی بیشتر باشد ولی هزینه زندگی در کشور A دو برابر کشور B باشد.


فرهنگ (Culture)

مهاجرت

چیزی که بین صحبت همه مشترک هست، فرهنگ مردم کشور مقصد هست که تاثیر خیلی زیادی روی زندگی آنها گذاشته است. شاید قبل از سفر به کشور مقصد این موضوع چندان اهمیتی نداشته باشد ولی تاثیرش را در اولین برخورد با افراد مختلف آن کشور می توانیم حس کنیم.

حتما فرهنگ کشور مقصد رو مدنظر داشته باش و ببین چقدر می توانی با این فرهنگ ارتباط برقرار کنی. مسلما هرچه کشور مهاجر پذیرتر باشد، ارتباط برقرار کردن با مردم هم به دلیل تنوع فرهنگ های مختلف راحت تر هست. فرهنگ هر ملت رو می توانی از برخوردشان با یکدیگر در ویدیو های یوتیوب ببینی.


کمک های اجتماعی (Social Support)

مهاجرت

شاید بعد از فرهنگ مهم ترین چیزی که در زندگی اکثر افراد تاثیر گذار هست، Social Support باشد که می تواند شامل کمک های مالی، شرایط بیمه و … باشد. خیلی از کشور ها بعد از Citizen شدن، در ازای هر فرزند مبلغ خاصی رو ماهیانه برای حمایت از خانواده به سرپرست خانواده پرداخت می کنند.

همچنین در صورت بیکاری بعضی از کشور ها بدون در نظر گرفتن شرایط، بیمه بیکاری به شخص مورد نظر پرداخت می کنند. البته این ها مثال های ساده ای بود که نوشتم و کمک های اجتماعی شامل موارد خیلی زیادی می شود که می توانی در سایت کشور های مختلف چک کنی.


خدمات درمانی (Medical Care)

مهاجرت

ممکن هست در سال اول مهاجرت و قبل از اقامت دچار مشکلات پزشکی بشوی که باید حتما در این مورد به خصوص تحقیق کنی که هزینه ها تا چه حد می تواند باشد. همچنین سیستم مراقبت درمانی و بیمه جز موارد مهمی هست که باید قبل از مهاجرت به کشور دیگر بررسی کنی.

بعضی از کشور ها مبالغ زیادی را در قبال بیمه درمانی دریافت می کنند یا ممکن است بیمه ارزان باشد ولی بیماری های زیادی را کاور نکند. اگر بیمه درمانی رایگان هست که دیگر خوشا به سعادتت!


مالیات (Tax)

مهاجرت

کشور های زیادی مالیات های مختلفی را از شما یا وسایلی که می خرید کسر می کنند و در ازای این مالیات خدماتی به شما ارائه می کنند. معمولا در ازای مالیاتی که در کشور های اروپایی، کانادا و استرالیا پرداخت می شود، خدمات ارزشمندی هم به مردم تعلق می گیرد. از جمله؛

 • اگر بیکار شوید تا چند ماه حقوق بیکاری دریافت می کنید
 • به ازای تولد هر فرزند مقرری مشخصی از طرف دولت برای نگه داری کودک پرداخت می شود
 • تحصیلات رایگان حتی در مقاطع دانشگاهی
 • خدمات درمانی رایگان

البته هر کشور بنا بر سیاست های اقتصادی اش چند مورد از این موارد را ارائه می دهد.


زبان رسمی کشور (Official Language)

مهاجرت

در مورد زبان رسمی کشور مورد نظر حتما تحقیق کن و سعی کن متوجه شوی برای اقامت گرفتن به چه مدارکی نیاز است. همچنین چه مقدار زمان می برد تا بتوانی به آن سطح برسی و امتحان های مربوطه را بدهی. با توجه به وضعیت بی ثبات ارز های خارجی هرچه زودتر بهتر!

البته دقت کن که زبان مورد نظر در کل کشور پذیرفته شده باشد یا زبان رسمی آن کشور باشد؛ به عنوان مثال برای مهاجرت به ایالت کبک کانادا شما نیازمند دانستن زبان فرانسوی نیز هستید.


سرمایه مورد نیاز برای شروع

شاید برآورد سرمایه مورد نیاز اولیه این روز ها با توجه به نرخ ارز مشکل باشد ولی تا حدودی سعی کن برآورد اولیه ای از شرایط و هزینه های ماهانه زندگی در کشور مقصد داشته باشی.

هرچند اکثر کشور ها برای مهاجرت نیاز به گواهی تمکن مالی دارند ولی سعی کن مبلغ بیشتری را برای جبران افت ارزش پول ملی یا هزینه های پیش بینی نشده در کشور مقصد با خودت همراه کنی.


اقدامات اولیه برای شروع زندگی

مهاجرت

در روز های اول استقرار در کشور مقصد نیاز به کار های اداری مختلفی داری؛ از گرفتن اجازه کار، خرید سیم کارت، افتتاح حساب بانکی (حتما چک کن چه بانکی به ایرانیان اجازه افتتاح حساب می دهد)، اجاره خانه، رزرو سیستم اینترنت برای خانه اجاره ای، گرفتن کارت بلیط حمل و نقل عمومی و …

سعی کن قبل از موعد پرواز، مکان های مهمی که با آنها سر و کار داری در گوگل مپ (Google Map) علامت بزنی تا در وقت خودت صرفه جویی کنی.

همچنین قیمت خدمات شرکت های مختلف را قبل از رفتن چک کن. در آنجا تا چند روز به اینترنت دسترسی نخواهی داشت.

اگر از دوست یا آشنایی که در آنجا زندگی می کند اطلاع داری، سعی کن در این زمینه با آنها مشورت کنی.


پلن جایگزین (Plan B)

مهاجرت

شاید فکر کردن به این پلن باعث نا امیدی بشود ولی اینگونه باعث می شود در صورت شکست در پلن اول، احساس سرخوردگی نکنی و بتوانی سریعا به زندگی عادی برگردی.


خب فکر کنم هرچیزی که نکته برداری کرده بودم رو نوشتم. امیدوارم بهترین استفاده رو از این پست برده باشی و البته حرف بسیار است و مجال کم!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا