روزنوشت هاروزنوشت های من

استیو جابز پزشکی و معرفی Uptodate

اگر به زندگی خودمون نگاه کنیم، شاید تعداد استاد هایی که در طول عمر خود داشتیم به تعداد انگشت های دو دست هم نرسد (البته از نوع واقعی). معمولا هرکسی را لایق عنوان استاد نمی دانم و این واژه در ذهن من فرای مدرک تحصیلی هست. هرچند در محیط دانشگاه برای احترام مجبور به خطاب قرار دادن اکثر افراد با واژه “استاد” هستیم. استاد فردی است که علاوه بر تدریس عملی، حداقل تغییری در رفتار و نگرش دانشجو هم ایجاد کند؛ البته بسیاری از اساتید ما حتی در مورد اول هم ضعف دارند.

امروز داشتم موضوعی را دراپلیکیشن آپ تودیت (Uptodate) سرچ می کردم که با این خبر روبرو شدم.

Dr Burton Rose
Uptodate

شاید هیچ کس به اندازه او به گردن ما (حداقل دانشجو های پزشکی) حق ندارد و احتمالا بزرگ ترین استادی است که هر دانشجوی پزشکی در عمر خود داشته است. در طول کشیک هایی که سپری کرده ایم، حداقل یک بار هم که شده برای تایید تشخیص و دارو هایی که تجویز کرده ایم به این اپلیکیشن مراجعه کرده ایم.

اگر این اپلیکیشن نبود، باید همچنان برای دریافت آخرین درمان ها و تصمیمات پزشکی ۴ تا ۵ سال منتظر می ماندیم تا نسخه جدید رفرنس (Reference) آن بحث منتشر شود.

دکتر برتون رز (Dr Burton Rose) که معروف به استیو جابز پزشکی هست، متاسفانه در ۲۴ April فوت کرد.

نحوه شکل گرفتن Uptodate به نقل از کانال یوتوب Uptodate

اوایل دهه ۱۹۹۰ که دکتر دکتر رز فلوشیپ نفرولوژی (Nephrology) بوده است، برای تبدیل کتابی (Textbook) که نوشته بو،د به نسخه کامپیوتری (Computer-based) به انتشاراتی های مختلفی مراجعه می کند و همه ی آن ها این ایده را رد می کنند.

بعد از رد شدن های متعدد، خودش تصمیم به ایجاد نسخه Computer-based می گیرد که در سال ۱۹۹۲ به نتیجه می رسد و به عنوان مرجعی برای Nephrologistها می شود. (چقدر شبیه داستان JK Rowling شد)

نسخه اولیه بر روی فلاپی منتشر شد ولی حتی مورد توجه همکاران خودش که بعدا به تیم توسعه Uptodate پیوستند قرار نگرفت!

Dr. Ted Post, who at the time was an instructor at Harvard Medical School, recalled that he did not find it “very awe-inspiring” and thought it was a “complete waste of time”

به تدریج از با گسترش برنامه، سایر تخصص های پزشکی به برنامه اضافه می شوند و در حال حاضر Uptodate بیشتر از ۲۵ تخصص مختلف پزشکی رو در بردارد. در نهایت در سال ۲۰۰۸، این اپلیکیشن توسط Wolters Kluwer Health خریده می شود.

در حال حاضر

  • بیش از ۶۰۰۰ نویسنده کار توسعه و به روز نگه داشتن اطلاعات اپلیکیشن رو به عهده دارند
  • روزانه نزدیک به ۲ میلیون پزشک از برنامه استفاده می کنند
  • در حدود ۳۰ درصد پزشکان بعد از خواندن مقاله های Uptodate در تصمیم خودشان تجدید نظر می کنند
  • محتوای Uptodate در اکثر مواقع با جدیدترین متد ها و تحقیقاتی که منتشر شده اند به روزرسانی می شود
Uptodate
صفحه نخست Uptodate

دکتر رز به علت آلزایمر و Covid-19 در سن ۷۷ سالگی فوت کرد. برای دیدن مستند کوتاه ساخت این اپلیکیشن روی این لینک کلیک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا